W lipcu – pełni okresu wegetacyjnego – drzewa, krzewy i rośliny zielne należy systematycznie podlewać. Podczas upałów kwiaty uprawiane w pojemnikach – nawet dwa razy dziennie. Do skrzynek balkonowych można jeszcze raz dodać hydrożelu. Jego granulki podczas podlewania chłoną dużo wody, pęcznieją, a potem w miarę potrzeby oddają ją korzeniom (nawet podczas upałów ziemia długo trzyma wilgoć). Jeśli hydrożelu nie wymieszaliśmy z ziemią przed posadzeniem roślin, to gdy rośliny rosną już w doniczkach – wsypujemy go do otworów w ziemi (po szczypcie w 8–10 porcjach, łącznie 3/4 płaskiej małej łyżeczki) i wokół każdej rośliny posypujemy podłożem.

Lipiec w ogrodzie: pielenie grządek i rabat

W miejscach oczyszczonych z chwastów warto rozłożyć 5-centymetrową warstwę ściółki (na przykład mieloną korę), dzięki czemu zmniejszy się parowanie wody z gleby i utrudni rozwój chwastów.

Lipiec w ogrodzie: drzewa i krzewy

Krzewom róż usuwamy pędy wyrastające z podkładek i przekwitłe kwiatostany oraz zasilamy nawozem dla róż. Od połowy lipca można rozpocząć okulizację (szczepienie). Jako podkładkę najczęściej stosuje się różę dziką i różę wielokwiatową.
Żywopłoty należy przynajmniej raz w miesiącu delikatnie przystrzyc. Przycinamy młode pędy na jednakowej wysokości, skracając je przynajmniej o połowę. Jeśli chcemy mocniej ograniczyć wzrost, pozostawiamy tylko 2–3 cm nowych przyrostów. Najlepiej ciąć żywopłot przy pochmurnej pogodzie – wtedy słońce nie poparzy świeżo odsłoniętych liści.

Lipiec w ogrodzie: byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie

Przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny skalne i rośliny okrywowe kwitnące wiosną (takie, jak żagwin, płomyk szydlasty, rogownicę, zawciąg, aster alpejski, barwinek, rojniki, rozchodniki i macierzankę). Można także dzielić wysokie byliny kwitnące latem, ale aby rośliny dobrze zniosły ten zabieg, po przekwitnięciu należy przyciąć im pędy. Po dwóch tygodniach byliny wykopujemy i dzielimy w ten sposób, aby każda część miała zdrowy i dobrze rozwinięty system korzeniowy.
Niektóre rośliny (między innymi ostróżka, tojad, szałwia szkarłatna, lwia paszcza) zakwitną ponownie, jeśli przytniemy je zaraz po pierwszym kwitnieniu.
W pierwszej połowie lipca można wysiać rośliny jednoroczne, które zdążą zakwitnąć przed jesiennymi chłodami. Wysiewamy także rośliny dwuletnie (takie, jak malwy, stokrotki, bratki i niezapominajki), które zakwitną w następnym sezonie. Rośliny pikujemy 3–4 tygodnie po siewie, gdy mają po trzy listki. Do końca miesiąca można wysiewać maciejkę i rezedę.