Jakie prace należy wykonać w kwietniu w ogrodzie?

Zdejmujemy z bylin zimowe okrycia (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej), wygrabiamy wszystkie resztki, glebę spulchniamy i nawozimy.
Kwiecień w ogrodzie to czas na rozmnażanie przez podział bylin kwitnących późnym latem i jesienią. Kępę bylin po wykopaniu dzielimy rozcinając łopatą, rozdzielając widłami amerykańskimi lub rozrywając rękami.

Możemy już wysadzić rozsadę roślin, które znoszą niewielkie przymrozki:
– z roślin jednorocznych: lewkonie i lwie paszcze,
– z roślin dwuletnich: niezapominajki, bratki, stokrotki, złocień marunę (wrotycz marunę).
W oczyszczoną z chwastów i wzbogaconą nawozami glebę można już na początku kwietnia wysadzać drobne cebulki mieczyków (duże najlepiej sadzić dopiero na przełomie kwietnia i maja).

Z roślin przechowywanych w pomieszczeniach (pelargonie, fuksje, datury, ołowniki, oleandry) można sporządzić sadzonki. Pojemniki z sadzonkami należy przenieść do ciepłych pomieszczeń (18–20 st.C). Gdy po 2–3 tygodniach ukorzenią się i rozpoczną wzrost, uszczykujemy wierzchołki, aby rośliny rozkrzewiły się. Należy zwrócić uwagę, czy na roślinach uprawianych w pojemnikach i zimujących w pomieszczeniach, nie pojawiły się szkodniki. Jeśli zauważymy mszyce, należy je zwalczać (w ten sam sposób, jak później w ogrodzie). Często rośliny pokojowe i przechowywane w pomieszczeniach atakowane są przez wełnowce.

Źródło: https://www.wymarzonyogrod.pl/